Promocje
Materac Grande 160x200 KOKOS SANITIZED 7 SFREF
Materac Grande 160x200 KOKOS SANITIZED 7 SFREF
879,00 zł 618,00 zł
szt.
Materac Faro 160x200, 7-stref, profilowany 3D
Materac Faro 160x200, 7-stref, profilowany 3D
1 685,00 zł 988,00 zł
szt.
Materac Grande 140x200 KOKOS SANITIZED 7 SFREF
Materac Grande 140x200 KOKOS SANITIZED 7 SFREF
849,00 zł 568,00 zł
szt.
Materac Faro 180x200, 7-stref, profilowany 3D
Materac Faro 180x200, 7-stref, profilowany 3D
1 880,00 zł 1 038,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Twardość materaca

Twardy, miękki czy średnio twardy? 

… stając przed wyborem nowego materaca, często zadajemy sobie to pytanie. W artykule tym postaramy się w kilku słowach zwrócić Państwa uwagę na najistotniejsze aspekty. Często miarą jakości materaca była możliwie największa twardość, pogląd ten pochodzi z czasów, gdzie rdzeniem materaca były sprężyny typu bonell obłożone wszelakimi dodatkami, trawy morskiej, sizalu, kokosu itd. Na nasze szczęście kryterium to już dawno odeszło do lamusa. 

Głównym kryterium przy wyborze nowego materaca jest nasza waga i wzrost. Materac nie może być ani za miękki ani za twardy. Można by powiedzieć, że powinien być skrojony na miarę. Prawidłowo dobrany materac, powinien w naturalny sposób dopasowywać się do krzywizny naszego kręgosłupa.  

Tu należy pamiętać, że długość materaca powinna być o co najmniej 20cm większa niż osoby na nim śpiącej. Osoby o większej masie ciała powinny spać na materacach twardych, zaś o mniejszej masie ciała na materacach miękkich. Ogólnie przyjętym kryterium, na podstawie którego wyznacza się twardość danego materaca, jest masa 80kg i 150-170cm wzrostu. Jest to skala bardzo uproszczona i nie należy brać jej pod uwagę jako główne kryterium.  

Kolejnym aspektem, który należy tu poruszyć jest pozycja podczas snu. Jeżeli lubimy spać na boku, powinniśmy wybierać materace bardziej twarde. Wiąże się to znaciskiem jakie nasze ciało wywiera na materac, powierzchnia styku jest dosyć mała i za miękki materac powodowałby zapadanie, co bardzo by zniekształcało i obciążało nasz kręgosłup. Z kolei osobom które lubią spać na wznak lub na brzuchu, polecane są materace bardziej miękkie. Sytuacja odwrotna niż opisana powyżej. W tej pozycji podczas snu, nasze ciało styka się z materacem całą powierzchnią, przez co nacisk na materac jest mniejszy, materac się nie zapada a dopasowuje do naturalnej krzywizny kręgosłupa. 

Osoby cierpiące na różne schorzenia kręgosłupa powinny swój wybór skonsultować z lekarzem ortopedą. Odpowiednio dobrany materac pozwoli złagodzić dolegliwości, a co najważniejsze nie wpływa na pogłębianie się wad postawy. 

Kupując nowy materac powinniśmy znaleźć równowagę, pomiędzy wszystkimi zalecaniami a naszymi indywidualnymi preferencjami. Wskazówki są istotne, ale najważniejszy jest nasz osobisty komfort i wypoczynek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl